Slide 1

Login

Rodzaje warsztatów

Kiedy w samochodzie pojawia się usterka, można zlecić jej naprawę w warsztacie.

naprawczy

Jednak poszczególne warsztaty świadczą różne usługi, dlatego warto wiedzieć, do którego z nich udać się w konkretnym przypadku. Poniżej przedstawiono najważniejsze rodzaje warsztatów.

Warsztat naprawczy (warsztat naprawy samochodów)

To ogólna kategoria warsztatów, która może w sobie zawierać również inne, bardziej specjalistyczne. Wykonywane są tu standardowe usługi naprawcze dotyczące jednej, dwóch lub trzech z następujących dziedzin: mechaniki, elektryki i elektroniki pojazdowej.

Remonty mechaniczne dotyczą spraw nie związanych bezpośrednio z instalacjami elektrycznymi, jak na przykład: naprawa układów hamulcowych, wymiana rozrządu, naprawa układu zawieszenia, układu kierowniczego lub pozostałych układów. Oprócz tego mechanika obejmuje również wymiany: filtrów, sprzęgła, pasków klinowych, płynów eksploatacyjnych i innych elementów decydujących o prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu.

Warsztaty obejmujące zakresem działalności elektrykę, zajmują się głównie naprawą, regeneracją i wymianą rozruszników i alternatorów, naprawiają instalacje elektryczne oraz usuwają usterki związane ze zwarciami i przepalaniem się bezpieczników.

 

Z kolei elektronika pojazdowa dotyczy głównie komputerów pokładowych, sprzętu nagłośnieniowego, systemów sterowania klimatyzacją i pozostałych układów elektronicznych. Wyspecjalizowanym typem jest warsztat diagnostyczny, dysponujący sprzętem pozwalającym na szybką ocenę i naprawę usterek związanych z funkcjonowaniem elektroniki. Dzięki prawidłowej diagnozie poznaje się przyczynę usterki i można ją łatwo zneutralizować.

Warsztat blacharsko-lakierniczy

Tutaj wykonywane są usługi blacharskie, obejmujące: odginanie i prostowanie wgniecionych elementów nad- i podwozia, łączenie blach za pomocą spawania, lutowania i zgrzewania, usztywnienia i wzmocnienia elementów nadwozia i kabin, docinanie potrzebnych elementów z blachy, oraz lakierowanie samochodów. Najczęściej są one potrzebne po stłuczkach lub zarysowaniach i służą przywróceniu estetyki auta oraz zabezpieczeniu go przed korozją. Oprócz tego dostępne są usługi wprowadzające w samochodach dodatkowe wzmocnienia, potrzebne na przykład podczas uczestnictwa w radach samochodowych. Obsługa może dotyczyć również prostowania ramy po cięższym wypadku, choć w tym przypadku częściej zakład naprawczy będzie określany jako warsztat powypadkowy.

Warsztat wulkanizacyjny

W tym warsztacie wykonywane są usługi związane z ogumieniem samochodów, czyli przede wszystkim naprawy opon (jak łatanie) i wypełnianie powietrzem w przypadku jego ubytków. Oprócz tego realizowane są wymiany opon okresowych (np. z letnich na zimowe) i ewentualnie ich przechowywanie. Często usługi są rozszerzone o sprzedaż opon lub naprawę felg.

(Strona 1 z 2)
Więcej w tej kategorii: Rodzaje usług »

Poradnik